Tu jesteś > Strona Główna > Artykuły > Rozbudowa budynku - co trzeba wiedzieć na ten temat? Najważniejsze informacje

Rozbudowa budynku - co trzeba wiedzieć na ten temat? Najważniejsze informacje

Data dodania:
2022-11-16 13:38:35

Rozbudowa budynku tylko z pozoru jest łatwym do przeprowadzenia przedsięwzięciem. W rzeczywistości trzeba się w to maksymalnie zaangażować i nawiązać współpracę z wykwalifikowanym fachowcem. Przyda się też zapoznać z obowiązującymi przepisami, tak aby nie narazić się na żadne przykre konsekwencje swoich działań. Co wypadałoby wiedzieć na ten temat przed wystartowaniem z pracami?

Rozbudowa domu a pozwolenie - czy jest to konieczne?

Każdą osobę powinny zainteresować wysokiej klasy projekty domów jednorodzinnych, które pozwolą na realizację własnych marzeń i celów. Czasami zdarza się jednak tak, że po pewnym czasie właściciele budynków chcą się zdecydować na ich rozbudowę. Nie każdy ma na ten temat dostatecznie dużą wiedzę, dlatego też nie obejdzie się bez wsparcia architekta. Jeszcze do 2015 roku rozbudowa domu wiązała się z koniecznością posiadania pozwolenia. Od 2015 roku nie jest ono już wymagane, jednak trzeba wziąć pod lupę inne kwestie, a mianowicie:

 - zapoznanie się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego - rozbudowa nie zawsze będzie możliwa, a szczególnie wtedy, gdy przekroczymy jeden z istotnych parametrów zawartych we wspomnianym wyżej planie (np. kąt nachylenia dachu i kubatura),

 - zachowanie minimalnej odległości między granicą działki a ścianą budynku - minimum 4 metry (ewentualnie 3 metry, gdy ściana nie ma żadnych otworów).

Za każdym razem warto się zdecydować na rzetelne projekty budowlane rozbudowy, tak aby wszystkie czynności zostały wykonane zgodnie z przepisami i na odpowiednio wysokim poziomie.

Rozbudowa budynku - co za tym przemawia i co jeszcze trzeba wiedzieć?

Na rozbudowę budynku decydują się głównie te osoby, które chcą sobie poprawić komfort życia. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy na świecie ma się pojawić dziecko i tym samym zwiększają się potrzeby mieszkaniowe całej rodziny. Rozbudowa domu może być też doskonałym pretekstem do przeprowadzenia remontu w poszczególnych pomieszczeniach domowych, tak aby budynek był świeży i nowoczesny.

Jeśli teren nie został objęty Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, konieczne okaże się wystąpienie o wydanie Decyzji o Warunkach Zabudowy do właściwego Urzędu Gminy. Później pozostaje już tylko skorzystać z projektu wykwalifikowanego architekta z odpowiednimi uprawnieniami. Rozbudowa nie jest przecież łatwym procesem, ponieważ w większości przypadków wiąże się to z koniecznością doprowadzenia mediów, rozebrania kawałka ściany czy też dobudowy schodów. Lepiej pozostawić to profesjonalistom. 

Aktualności


2022-11-16 13:38:35

Rozbudowa budynku tylko z pozoru jest łatwym do przeprowadzenia przedsięwzięciem. W rzeczywistości trzeba się w to maksymalnie zaangażować i nawiązać współpracę z wykwalifikowanym fachowcem. Przyda się też zapoznać z obowiązującymi przepisa...

Więcej

2022-11-07 10:39:53

Regały wspornikowe są wykorzystywane w wielu magazynach. Są wybierane przede wszystkim przez tych przedsiębiorców, którym w dużej mierze zależy na bezproblemowym składowaniu prętów, blach, płyt czy też rur. Przy tego typu zadaniach omawiane...

Więcej

2022-11-04 10:46:12

Transportowanie rozmaitych wyrobów oraz przedmiotów na terenie magazynu, zakładu pracy lub hali przemysłowej musi być bardzo starannie zaplanowane. Służą do tego wysokiej klasy stojaki transportowe. Na samym początku warto jednak poznać ich...

Więcej